Zdeněk Buk - Homepage
-------------------------
Kategorie:
 ·Všechny
 ·Astronomie
 ·Elektronika
 ·Fotografování
 ·Počítače
 ·Ostatní
Další:
 ·O mně...
Počet přístupů:
[CNW:Counter]

Linux Powered
Přechod planety Merkur přes Sluneční kotouč (+animace)
(08.05.2003)  Kategorie: Astronomie
Po delší době opět nějaká aktualizace. Určitě vám neunikla informace o včerejší velmi zajímavé události. Pochopitelně jsem si ji nemohl nechat ujít, a zde si můžete prohlédnout nějaké fotky, které jsem udělal.

První kontakt Merkuru se Sluncem (tj. kdy se vizuálně dotkou okraje obou těles) nastal 7.5.2003 v 7h11m, druhý kontakt (tj. kdy se průmět merkuru celý objevil ve Slunečním kotouči) nastal o 5 minut později.
Nejhlouběji se Merkur do Slunečního kotouče zanořil v 9h52m a v tu dobu byl Merkur od okraje Slunečního disku vzdálen 0.133 průměru slunce.
Celý úkaz skončil čtvrtým kontaktem v 12h32m. (Pozn. všechny uvedené hodnoty jsou ve Štředoevropském Letním Čase - ŠELČ)
Tyto informace jsem čerpal z Hvězdářské ročenky 2003.

Ve středu 7.5.2003 jsem nemohl dospat, a i když normálně dříve jak v osm hodin nevstanu, tenktokrát jsem byl vzhůru už deset minut před zazvoněním budíku, asi v 5:50.
Pro jistotu jsem hned stáhl nejaktuálnější satelitní snímky z internetu, abych se ujistil, že mě neraní mrtvice příchodem nějaké nečekané oblačnosti, sbalil jsem ještě pár věcí, počkal na Marka a vyrazili jsme s dalekohledem na nedalekou louku.

Jelikož byl tou dobou na obloze jen jeden jediný mrak, a protože zákon schválnosti si zřejmě na poslední chvíli uvědomil vážnost situace, tak přesně v době prvního kontaktu zcela dokonale zastínil Slunce, první kontakt Merkuru se Sluncem jsme tedy neviděli, druhý už ano.
Celou dobu pozorování už bylo počasí výborné, a jen škoda, že jsme museli pozorování předčasně ukončit, kvůli škole.

Abych nechodil kolem horké kaše, tak tady už máte slibované fotografie...

Pohled na Slunce, krátce po začátku úkazu:

Největší detail planety Merkur, jaký se mi podařil vyfotit:

Dalekohled, fitr, já:

Celkový pohled na slunce (vpravo Merkur) spolu s detailem sluneční skvrny:
Celé Slunce jsem zde fotil okulárem 25mm (tj. při ohniskové vzdálenosti dalekohledu 750mm, zvětšení 30x), detail sluneční skvrny je výřez fotky focené pomocí 6mm okuláru (zvětšení 125x).

Zkoušeli jsme také promítat obraz Slunce pomocí triedru 16x50. Tato fotka je pouze ilustrační, protože na ní není vůbec nic vidět :-), ve skutečnosti jsme nejlepších výsledků dosáhli při velikosti obrazu Slunce cca 10cm, při větším už se to dedalo pořádně udržet. Merkur byl na takovém obrázku docela dobře vidět (když se podařilo dobře zaostřit).

Kdepak bez pohonu by to nešlo :-)

Nejsmutnější část celé akce, odchod....


Ovšem POZOR, pro ty kteří to vydrželi až sem, mám ten nejlepší kousek. Během pozorování jsem se snažil pořizovat v pravidelných intervalech fotografie Slunce, abych mohl složit výslednou animaci pohybu Merkuru. Ve výsledku jsou sice intervaly mezi snímky značně nepravidelné (např. z důvodu, že jsem se nemohl samým zaujetím odtrhnou od dalekohledu, nebo že bylo potřeba přešroubovat předsádku, když se fotilo jiným okulárem), výsledné animaci to však neubítá na zajímavosti...

Protože jsou soubory s animací docela velké, a nechci návštěvníkům, připojeným pomocí modemu, zavařit linku, dal jsem animace odděleně a ve dvou verzích:

Rozlišení 320x240: animace_320x240.gif, 175kB
Rozlišení 640x480: animace_640x480.gif, 616.1kB


Pokud by někdo chtěl, mohu mu poslat emailem některé snímky v plném rozlišení (1600x1200). Všechny zde uveřejněné snímky jsou totiž zmenšené, protože nemám tolik prostoru na serveru.


Tak, jako při popisu výroby slunečního fitru, ani tady si nemohu odpustit varování.

NIKDY se nedívejte bez speciálního vybavení dalekohledem přímo do slunce!!! Neodvratným důsledkem by bylo trvalé oslepnutí.

I v případě použití filtru zdůrazněte nutnost opatrnosti všem, kdo s vámi pozorují, zvláště dětem. Sejmutí nebo poškození filtru při pozorvání způsobí poškození zraku! Nikdy nenechávejte dalekohled bez dozoru během dne!zdenek_buk@seznam.cz