Zdeněk Buk - Homepage
-------------------------
Kategorie:
 ·Všechny
 ·Astronomie
 ·Elektronika
 ·Fotografování
 ·Počítače
 ·Ostatní
Další:
 ·O mně...
Počet přístupů:
[CNW:Counter]

Linux Powered
Výroba slunečního filtru
(27.03.2003)  Kategorie: Astronomie
Po delší době jsem se dokopal k tomu, abych nějak zdokumentoval výrobu slunečního filtru, který už mám nějakou dobu hotový.
Připojuji i jednu fotku Slunce a detail sluneční skvrny.


Část 1. - držák

Jako materiál pro výrobu slunečního filtru jsem použil tvrdý karton. Původně jsem ho chtěl jít koupit, ale nakonec jsem ho dostal v papírnicví zadarmo, a víc než jsem potřeboval (takže mi ještě asi 3ks A4 zbyly, to se ale vždycky hodí).
Byly to všechno kusy plus/mínus velikosti A4, což ale na vyrobení válce, který by obepínal tubus dalekohledu a tím držel celý filtr, nestačilo. Ten jsem tedy slepil ze dvou kusů. Sice pak místo spoje šlo špatně ohnout, ale po chvíli přemlouvání o hranu stolu povolilo.
Pruh je široký 4cm, což je maximální přesah, který můžu použít, pak už jsou totiž na tubusu dalekohledu šrouby držící sekundární zrcátko.

Na následujících snímcích je vidět část těchto dvou pruhů, které jsem následně slepil. Jako těžítko posloužilo závaží z dalekohledu.



Přední strana filtru je tvořena deskou o rozměrech 20x20cm. Pořád mluvím o filtru, ale nakonec jsem se rozhodl, že to bude jen univerzální držák na různé desky, tj. i na sluneční filtr... no čtěte dále a uvidíte.



Pruh by samozřejmě nebylo možné bez úprav ohnout do válce a přilepit k desce, tak jsem musel udělat po celé délce malé výřezy. To ale asi každý zná z vystřihovánek z ÁBíČka.



K přilepení válce k hlavní desce bylo vhodné (spíše nutné) zatížit ty malé "pacičky", kdyz jsem nenašel žádný hrnec vhodného rozměru, použil jsem krytku na tubus dalekohledu (ta sice také neměla úlpně ideální rozměr, ale stačilo to) a závaží.



No a po slepení:



Teď popíšu, co jsem to tedy vlastně nakonec vymyslel, že vyrobím. Původně jsem myslel, že udělám výše uvedený prstenec s deskou, do které po vyříznutí díry dám fólii a bude... Ale pak mě napadlo, že by se mi hodila i tzv. Hartmanova maska (deska se třemi dírami, která pomáhá při ostření fotoaparátu, protože při rozostřeném obrazu se každá hvězda promítá jako trojice hvězd...) a případně časem i neco jiného (co já vím, co se vymyslí).
Vyrábět takovýhle držák pro kazdý filtr se mi nechtělo, navíc je to dost neskladné - do desek se to dát nedá a jinak hrozí, že se pomačká.
Tak jsem si řekl, že vyrobím je jeden držák a ta hlavní deska bude vlastně dvojitá - budou to dvě desky a mezi nimi distanční vložky (po stranách), takže vzniknou takové kolejničky a tam se budou zasouvat příslušné "featury". Ty pak budou dobře skladné (budou to jen desky) a snadno se budou vyrábět... prostě balada :-).

Na následujícím snímku jsou vidět (na levé straně) připravené distanční vložky. Jsou to tři vrstvy kartonu slepené dohromady, protože sluneční filtr bude tvořen dvěma deskami a navíc to chce ještě nějakou vůli, proto tři.



Zde je detail distanční vložky a pohled na spodní část desky před přilepením horní části.



Zde je výsledek:



Část 2. - sluneční filtr

U pana Matouška jsem si koupil fólii pro výrobu slunečního filtru Baader.



Byl jsem upozorněn, abych při práci raději použil nějaké hadrové rukavice (oprášil jsem tedy ty z tanečních). I návod k fólii mě dostatečně "vyděsil" :-).
Pochopitelně, že asi nikdo (a dokonce ani já) nebude po té fólii schválně "hrabat" (příhodnější slovo mě nenapadlo) rukama, ale co kdyby...

Mimo jiné jsem se z návodu dozvěděl, že fóllie BAADER AstroSolar(tm) je speciálně vyrobená nepuchýřkatá a barevně stálá fólie silná jen 0,012mm, která dosahuje optické kvality planparalelních skleněných filtrů. Dále, že vysoce stálá molekulární struktura materiálu je výsledkem výzkumu jaderných a částicových vědců. Fólie redukuje sluneční záření na méně než 1/100 000.



Tak tady ji máme...


Předem jsem si připravil šablonu na čistý papír. Poté jsem fólii přenesl mezi šablonu a druhý papír, zajistil několika tenkými proužky izolepy (fólie je o malý kousek menší než A4, takže nehrozilo, že by se na okrajích dostala do kontaktu s lepidlem).
Fólie se takto velmi dobře stříhala a navíc nehrozilo, že by se nějak poškrábala.



Fólii jsem k jedné desce přichytil pomocí proužků izolepy a druhou desku jsem pak k té první přilepil lepidlem na papír. Takže je fólie upevněná mezi dvěma deskami a jde teď bez problémů zasouvat do výše uvedeného držáku.



V terénu...



Přikládám ještě slibovaný obrázek slunce, i s detailem sluneční skvrny. Bohužel teď nějak Sluníčko pozorování nepřeje a moc skvrn na něm není, tahle fotka ukazuje skvrnu vlastně těsně před "západem" - o dva dny později už tam nebyla žádná (tedy kromě jedná opravdu malinké zhruba ve středu Slunečního kotouče, ale ta byla tak malá, že se fotografovat nedala).



Nemůžu si odpustit ještě varování, a berte ho prosím opravdu vážně.

NIKDY se nedívejte bez specíálního vybavení dalekohledem přímo do slunce!!! Neodvratným důsledkem by bylo trvalé oslepnutí.

I v případě použití filtru zdůrazněte nutnost opatrnosti všem, kdo s vámi pozorují, zvláště dětem. Sejmutí nebo poškození filtru při pozorvání způsobí poškození zraku! Nikdy nenechávejte dalekohled bez dozoru během dne!



zdenek_buk@seznam.cz